Co je Živý Uhlík?

Přírodní prevence trávicích obtíží koní

Živý Uhlík je přírodní přípravek z rostlinného uhlí, který pomáhá ve střevě zvířat udržovat vyvážené prostředí vhodné pro rozvoj symbiotických bakterií. Úspěšné prevence lze dosáhnout již při podání 2x ročně.

Svým vzhledem i funkcí je podobný živočišnému nebo aktivnímu uhlí. Vzniká při spalování rostlinného materiálu pří získávání elektrické energie a jeho výroba je 100% ekologická.

Živý Uhlík patří mezi rostlinná biouhlí. U tohoto materiálu byly ve výživě zvířat prokázány následující pozitivní vlastnosti:

Jak vznikají potíže s trávením?

Průjem, konečníková voda, schvácení kopyt.

To jsou onemocnění, která každoročně trápí každého třetího koně. V polovině případů se onemocnění navíc pravidelně vrací. Potíže přitom většinou odstartuje nerovnováha střevního prostředí, ke které dochází například při stresových situacích nebo při náhlé změně krmné dávky, třeba při přesunu koně ze zimoviště na pastvu a zpět.

Mezi studiemi ověřené pozitivní vlastnosti rostlinného uhlí patří:

Jak Živý Uhlík funguje?

Vypočítejte dávkování

Zadejte hmotnost Vašeho koně do naší chytré kalkulačky a zjistěte vhodnou dávku Živého uhlíku. Pokud hmotnost Vašeho koně neznáte, stačí ho změřit dle návodu.

Krmte alespoň 2x ročně

Změna ve složení potravy při přechodu ze zimovišť na pastvinu a zpět zatěžuje koňský organismus. Živý uhlík podávejte preventivně po dobu 30 dní, do krmiva ho přidejte 14 dní před plánovanou změnou.

Zvládněte prevenci na jedničku

Zdravé trávení znamená dlouhý a aktivní život. Preventivní podání živého uhlíku pomáhá zamezit vzniku nejčastějších onemocnění spojenými s trávením. Právě ta mají na svědomí až 47% celkových úmrtí u koní.

Objednávka

Cena balení: 670 Kč

Kyblík obsahuje 10 l uhlíku. Vašemu koni postačí na 30 dní prevence nebo 14 dní při akutních potížích.

Jste provozovatel kamenné prodejny nebo eshopu? Pořizujete Živý uhlík pro více koní a plánujete větší odběr? Kontaktujte nás pro velkoobchodní cenu.

Často kladené dotazy

Živý Uhlík je aktivní rostlinné uhlí. Jedná se o černý sypký materiál s většími částicemi, které opravdu připomínají drobné uhlíky. Materiál je díky vysokému tlaku a teplotě při svém zpracování zcela bez chuti a zápachu.

Dávkování Živého Uhlíku závisí jednak na hmotnosti Vašeho koně a jednak na důvodu podávání. Nejjednodušší je dávkování vypočítat přímo v naší kalkulačce na webu. Obecně se 500kg koni podává množství 250 ml při prevenci a 500 ml při akutních obtížích denně. Preventivně lze uhlík podávat po dobu 30 dní, při dvojnásobném dávkování dobu zkraťte na 14 dní. Množství dávky a dobu, po kterou uhlík podávat, s Vámi rádi probereme i osobně. Nebojte se poradit i se svým veterinárním lékařem.

Živý Uhlík je zcela bez chuti a zápachu. Vzhledem k tomu ho doporučujeme přidávat do příkrmu. Někteří koně ho ale rádi žerou i samotný. Živý Uhlík neovlivňuje energetickou hodnotu krmné dávky, neobsahuje škroby ani cukry.

Živý Uhlík má vzhled menších „uhlíčků“, které lze jednoduše rozmáčknout. Ze své povahy je ve vodě nerozpustný, nemusíte ho proto s krmivem namáčet. Zalití vodou nebo olejem mu ale nevadí, můžete ho proto podávat s krmivem tak, jak Vám to vyhovuje. Živý Uhlík je možné i nadrtit a podávat ho v sypké formě. V takovém případě je lepší ho mísit s navlhčeným krmivem.

Živý Uhlík je nejvhodnější podávat preventivně dvakrát ročně před začátkem pastevního období (polovina března až začátek dubna) a na jeho konci (přelom září a října). Uhlík krmte i v případě, kdy má Váš kůň potíže při přechodu na nové krmivo. Při akutních obtížích podávejte dle potřeby, dodržujte prosím doporučené dávkování nebo se poraďte s veterinárním lékařem.

Plnou dávku Uhlíku můžete krmit najednou nebo ji rozdělit do více krmení. Aktivní povrch Živého Uhlíku funguje na bázi fyzikálních sil, můžete ho tedy kombinovat spolu s minerálními a vitaminovými krmivy. Pokud do krmné dávky dodáváte i léčiva, konzultujte prosím podávání Uhlíku u svého veterinárního lékaře.

Aktivní povrch Živého Uhlíku funguje na bázi fyzikálních sil, díky tomu Uhlík chemicky nereaguje s živinami krmiva a nenavazuje minerální, vitaminové ani jiné látky. Můžete ho tedy kombinovat spolu s minerálními a vitaminovými krmivy. Pokud do krmné dávky dodáváte i léčiva, konzultujte prosím podávání Uhlíku svého veterinárního lékaře.

Aktivní povrch Živého Uhlíku působí především fyzikálními silami (ovlivňuje pH trávicího traktu a dokáže navazovat přebytečné tekutiny). Vzhledem k různým způsobům působení léčiv doporučujeme použití Živého Uhlíku v průběhu léčby Vašeho koně konzultovat se svým veterinárním lékařem.

Ano, Živý Uhlík můžete podávat i koním ve sportu, v chovu nebo v jiné vysoké zátěži.

Ano, Živý Uhlík můžete přidávat i hříbatům.

Živý Uhlík je ze 100 % ekologické rostlinné uhlí, které je vyráběno v České republice. Obsahuje více než 80 % uhlíku v tzv. „diamantové“ formě a dále některé minerální makroprvky.

Živý Uhlík je vyráběn specifickým třífázovým procesem ze dřeva, při kterém je na materiál působeno vysokým tlakem a teplotou až 900 °C. Povrch je aktivován působením vodní páry, vzniká tak obrovské množství mikropórů. Oproti aktivním uhlím vyrobeným za nižších teplot má Živý Uhlík zásadité pH a větší aktivní povrch. Živý Uhlík působí na trávicí trakt fyzikálními silami. Snižuje kyselost trávicího traktu a váže na sebe přebytečné tekutiny. Neovlivňuje ale stravitelnost krmné dávky a nevyvazuje živiny z krmiv. 

Vzniká navíc ekologicky v České republice 🙂

Živý Uhlík je čistě přírodní produkt. Jeho účinky jsme ověřovali v terénu a výsledky studie jsme publikovali v odborném časopise. Ve studiích i nadále pokračujeme, zajímají nás konkrétní účinky rostlinného uhlí na rozvoj střevních mikroorganismů. Naše alkalické uhlí před zahájením prodeje vyzkoušela i řada chovatelů. Produkt jsme postavili na české surovině ve spolupráci s českými vědci a odborníky. Do budoucna chceme pracovat na vývoji komplexních produktů, které by bylo možné používat i samostatně bez nutnosti přidávat uhlí do jiného krmiva. Nákupem a podporou projektu Živý Uhlík podpoříte další vývoj tímto směrem.

Není. Živý Uhlík je doplněk krmiva na bázi alkalického rostlinného uhlí. Jeho podávání nenahrazuje kvalitní veterinární ani výživářskou péči, neslouží ke korekci nevhodně složené krmné dávky (např. při podávání velkého množství obilovin v krmné dávce, neopatrného navykání na mladou pastvu a podobně) ani k léčbě onemocnění trávicího traktu. Pro nejlepší výsledky a perfektní zdravotní kondici Vašeho koně doporučujeme konzultovat Vaši krmnou dávku a postup navykání na mladou pastvu s výživářem či veterinárním lékařem.

Až 40 % koní má každoročně při přechodu na pastvu potíže s trávením

Předejděte problémům
včasnou prevencí